Новини назад

България внася работна ръка от трети страни

15.05.2018

Работодателите в България смятат, че за трудовата емиграция ключовият фактор е не бедността, а тежката демографска ситуация в страната. Понастоящем местата на всеки 100 работници и специалисти, напускащи пазара на труда поради пенсиониране, се заемат от едва 63 младежи в трудоспособна възраст. В същото време броят на икономическите емигранти през последните години надвишава броя на завърналите се в страната средно с 4 хиляди души.

В последно време се наблюдава интерес към българския пазар на труда от страна на работници и специалисти от Украйна и Молдова, където живеят и български малцинства. Асоциацията на индустриалния капитал в България дава като пример резултатите от неотдавнашен конкурс за инженери в бургаски машиностроителен завод, където за едно работно място са кандидатствали 40 украински специалисти. Одобрените след конкурса ще получават 1,5 пъти по-голяма заплата от българските си колеги и ще ползват жилищни и транспортни облекчения.

Експертите на Балканския институт по труда и социалната политика са на мнение, че подобен износ няма да реши проблемите на българските работодатели. Според тях икономически по-изгодно и социално по-целесъобразно е усилията да се съсредоточат към повишаване на икономическата активност и качествата на наличните трудови ресурси. Става въпрос за няколкостотин хиляди работоспособни кадри, част от които са и висококвалифицирани. Сред има между 150 и 200 хиляди хора с увреждания, които обаче не са особено желани от работодателите.

Българските работодатели се надяват да запълнят дефицита на работна ръка с работници от Виетнам, тъй като страната е специализирана в износа на човешки ресурси. Предприемачите дават пример с Румъния и Чехия, където вече има цели автомобилостроителни заводи, в които работят само виетнамски работници. В същото време самите те признават, че българските работодатели нямат никакъв опит в подбора на кадри зад граница.





Още по темата

Copyright © 2024 VISA

Изберете