България се намира в Югоизточна Европа. Разположена е в източната част на Балканския полуостров. Граничи на север с Румъния; на запад със Сърбия и Северна Македония; на юг с Гърция и на югоизток с Турция. На изток, по протежение на бреговата ивица, страната се мие от водите на Черно море.
Обща информация:
Площ: 110 993,6 кв. км
Жители: 7 000 039 (2018 г.)
Официален език: български
Гражданите на Румъния и ЕС не се нуждаят от виза. Те могат да влизат и напускат територията на България с лична карта или паспорт за срок до три месеца. Когато отговарят на условията, произтичащи от законодателството на ЕС, те могат и да пребивават в Република България продължително за срок до пет години или постоянно, за което се издава удостоверение.
„Ползите“ от живота в България включват: приятния климат, морските плажове, спиращата дъха природа, спокойния начин на живот, приятелски настроените хора, които приветстват чужденците, ниските цени, стабилната икономика и увеличаващите се възможности за заетост.
България има сравнително най-ниските потребителски цени на стоки и услуги сред държавите-членки на ЕС по данни на Евростат за 2018 г., като най-големи са разходите за храна. За сметка на това цените за посещение на културни събития, нощувки в хотелите и транспорт са сред най-ниските в Европа.
По-голяма част от населението до 50 г. говори добре английски език, но в държавните институции е трудно да се общува на чужд език. Азбуката в България се нарича кирилица и е много различна от латиницата, което значително възпрепятства разбирането на информацията. Официалната валута в България е български лев, който е с фиксиран курс към Еврото 1 Евро = 1.95583 лева.
За много чужденци начинът на живот в България е изключително привлекателен. Почивката на плажа през лятото, карането на ски през зимата, играта на голф и разходките в планината са заниманията за свободното време, на които постоянно можете да се наслаждавате докато сте в страната.
България предоставя много нови възможности за работа пред чужденците. Основните традиционни отрасли, предлагащи работни места в България, са в областта на металургичното инженерство, машинното производство, химическата индустрия, земеделието и селското стопанство. През последните години се развиват енергетиката, туризма, транспорта, информационните технологии, хранително-вкусовата промишленост, фармацевтиката и текстилната индистрия. В тези сектори се намират и повечето работни места.
България се превръща в популярна страна, в която може да се изнасят производство и услуги (т.нар. бизнес аутсорсинг). Поради политическата си стабилност, стабилната банкова система, евтината, но квалифицирана работна ръка и ниските данъци, мултинационални компании като Boeing, BMW, Siemens и Nortel вече извършват аутсорсинг за малки фирми в България.
Средната брутна месечна заплата в България през декември 2019 г. е 1300 лева (665 евро), като най-висока е в сектор ИТ и далекосъобщения 3248 лева (1660 евро), следвана от секторите енергетика 2161 лева (1105 евро) и финанси 2155 лева (1102 евро). Най-високи са заплатите в столицата София, а най-ниски в Благоевград. В трансграничния район България Румъния най-ниска е средната заплата във Видин 805 лева (410 евро), а най-висока е в Русе 1 031 лева (527 евро).
Близо 86% от цялото производство и 75% от заетите в страната са съсредоточени в 20 от по-големите градове, начело със София. След нея на първите няколко места се нареждат Пловдив, Бургас, Варна, Русе и Стара Загора.
Повече информация за условията на живот и труд в България можете да намерите тук (на румънски език)
Проучване на заетостта и трудовата мобилност
Интересни факти за България:
Copyright © 2024 VISA